Tüp bebek hakkında 6 önemli bilgi

Tüp bebek yöntemi 1988 yılında beri ülkemizde uygulanmaktadır. Hatta geçtiğimiz günlerde ülkemizde dünyaya gelen ilk tüp bebeği göstermişti. Haberde onun normal yollardan anne olduğu söyleniyordu. Bir çok çiftin çocuk özlemini bitiren bu uygulama konusunda da bir çok yanlış bilinen konu var. Tüp bebek konusunda bu ilk yazıda çok sorulan konulardan 6 tanesi hakkında bilgi vermek istiyorum.

1 – Tüp bebek tedavisinde hamilelik kesin midir?

hamilelik-testi

Tüp bebek tedavisi için niyetlenen bir çok insan, bu tedavi sonucunda hamile kalmak kesin değildir. 10 yıl önce bu konuyu araştırdığımda kabaca %50 gibi bir orana ulaşmıştım. Ama günümüzde daha detaylı veriler mevcut. Tüp bebek tedavisinin başarı şansı, yaş gruplarına göre değişiklik gösteriyor. Bir kez deneyen hastalar baz alındığında;

30 yaşın altındaki hastalarda oran %60’ları bulurken,
35 yaşlarındaki hastalarda oran %40’lara, 40’lı yaşlardaki hastalarda %15’e düşebiliyor.

Belirttiğim gibi, bu oranlar tüp bebek tedavisini bir kez deneyen hastalar için ulaşılan verilerdir. Bu tedaviyi 4 kez deneyenlerin sonuçlarına bakıldığında kabaca %90’ların üstünde bir başarıyı görebiliyoruz.

2- Tüp bebek, anne adayı için çok ağrılı bir süreç midir ?

tüp bebek

Tüp bebek tedavisi sanılanın aksine ağrılı bir süreç değildir. Gelişen tıp bilimi sayesinde hasta dostu bir tedavi programı yürütülmektedir. İğne sayısı oldukça azalmış ve ilaç kullanımı kısa süre ile sınırlandırılmıştır. Toplamda 1 ayı aşmayan ve tedavi uygulanan anne adayının günlük hayatını etkilemeyen bir tedavi programı uygulandığı için bu yönde korkulara artık yer  kalmadı.

3 – Tüp bebek tedavisinde başkalarının spermi ya da yumurtası karışabilir mi?

Her alanda olduğu gibi tüp bebek tedavisi içinde profesyonel ve işinde uzman merkezlerden hizmet alındığında böyle bir kuşkuya yer kalmaz. Zira bu tip merkezlerde yapılan planlar ve uygulanan programlar güvenlik ve gizlilik ilkeleri üzerine inşa edilmiştir. Tüp bebek tedavisi için başvuracağınız merkez hakkında önceden bilgi toplayarak bu şüpheleri rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

4- Hamilelik genelde ikinci denemeden sonra mı oluyor?

Tüp bebek tedavisinde hamileliğin deneme sayısı ile doğrudan bir ilgisi yoktur. İlk denemede başarı sağlanan binlerce örnek olduğu gibi, 5-6 deneme sonunda hamilelik gözlenmeyen kişilerde mevcuttur.

5- Tedavide kullanılan ilaçlar kansere yol açar mı ?

Bir çok çiftin tüp bebek tedavisi öncesinde yaşadığı tedirginlikler biri de kanser tehlikesidir. Öyle ki, sırf bu söylentiden ötürü tedaviye başlamayan bir çok insana şahit oluyoruz. Yapılan bilimsel araştırmalarda ne kullanılan ilaçlarda ne de uygulanan diğer tedavi yöntemlerinde bir bulguya rastlanmamıştır.

6- Yumurta toplama aşaması anne adayının erken menopoza girmesine sebep olur mu?

Tıpkı 5. madde de olduğu gibi bu konuda da yaygın bir endişe söz konusudur. Tüp bebek tedavisinde uygulanan ilaçlar yumurtalar geliştirilir ve toplanır. Tedavi kapsamında yapılan işlemler ve uygulanan ilaç tedavileri kadında yumurta sayısının düşmesine sebep olmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: