Suni Sancı Nasıl Verilir?

Normal doğum sancılarının başlamadığı veya kesildiği durumlarda, rahim kasılmalarını sağlayarak doğumu hızlandırmak veya ilerlemesini sağlamak için suni sancı yöntemi uygulanır. Serum ile birlikte oksitosin verilerek rahim kasılması sağlanır.

Uzmanların zorunlu kalmadıkça bu yöntemi tercih etmemesi ile birlikte ülkemizde ve dünyada en fazla kullanılan yöntemdir.

Suni Sancı Nasıl Verilir?

Doğum indüksiyonu uygulamalarında genel olarak kullanılan yöntem oksitosinin serum ile birlikte damar yolundan verilmesidir. Oksitosin verilme zamanı ve hızı önemlidir, zamanlama ve hızı iyi ayarlanamadığı zaman riskli olabilir. Oksitosinin hızı serum setinde bulunan küçük aparatla sağlanır. Oksitosin verilirken anne ve bebekteki anomaliler sürekli olarak takip edilir. Normal olmayan bir durum geliştiğinde; Anne rahmindeki kasılmaların fazla olması veya bebeğin kalp atımı değerlerine göre serum durdurulur.

 Suni Sancı Ağrısı Normal Doğum Sancısından Fazla mıdır?

Ağrı eşiği , yani ağrıyı hissetme oranı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Her anne adayı da aynı şiddette ağrı hissedecek diyemeyiz. Normal doğum da olduğu gibi, kimi anne adayları ağrıyı çok fazla hissederek bağırırken, kimileri ise çok az hissetmekte ve ses çıkarmamaktadırlar. Aynı durum suni sancı için de geçerlidir.

Normal doğumda , ağrısız doğum yani epidural anestezi uygulanarak anne adayının bel kısmından aşağısına lokal anestezi uygulandıktan sonra suni sancı da verilebilir. Burada ağrısız doğumda olduğu gibi anne adayı normal doğum ağrılarını hissetmediği gibi suni sancı sonrasındaki ağrıları da hissetmeyecektir.

Esas olarak oksitosin hormonu beyindeki hipofiz bölgesinden salgılanmaktadır. Suni sancı ile verilen oksitosin de anne adayının kendi vücudu tarafından üretilen oksitosin hormon ile aynıdır.

Suni Sancı Öncesi Dikkat Edilecekler

Daha önce de belirttiğimiz gibi uzmanlar normal doğum sancıları ile doğumu tercih etmekte , normal doğum sancısının yetersiz kaldığı durumlarda suni sancı yöntemini kullanmaktadırlar.

Suni sancı yöntemi uygulanacağı zaman da , annenin ve bebeğin yöntem için uygun olup olmadığı değerlendirilir.

Bu değerlendirmede dikkat edilecek hususlar şunlardır;

Annenin daha önce sezaryen doğum yapıp yapmadığı,

Anne adayının daha önce rahim ameliyatı olup olmadığı,

Bebeğin kalp ritmi suni sancı için uygun mu,

Annenin rahim kasılmalarının düzeyi,

Rahim ağzının durumu,

Gebelik haftası, doğum için erken olması veya normal doğum zamanının geçmiş olması, bebeğin gelişiminin durması veya geri olması gibi durumlar dikkate alınarak suni sancı uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: