Su Kesesinin Açılması

Su Kesesinin Açılması (Amniyotomi) Nedir?

Bebek hamilelik süresi boyunca amniyon sıvısı içinde yüzmektedir. Doğum olacağı zaman doktor anne adayının amniyon sıvısını bulundurduğu keseyi kendisi açmaya karar verebilir , doktor keseyi açarak buradaki sıvıyı boşaltır. Bu işleme su kesesinin açılması ya da amniyotomi denir.

Amniyotomi Neden Yapılır?

Su kesesinin açılması işlemi muayene esnasında yapılır, plastikten yapılmış ucu kanca şeklinde steril bir alet ile yapılır,  hasta herhangi bir şey hissetmez. Amniyon sıvısının niteliği önemlidir. Su kesesinin açılması hem doğumu hızlandırmak için , hem de amniyon sıvısının niteliğini öğrenmek için yapılmaktadır. Bebeğin kakasını yaptığı durumlar dışında amniyon sıvısı genellikle berraktır. Eğer bebek dışkılama yapmışsa sıvının rengi sarı – kahverengi renk olarak görülebilir. Bebek sıkıntıya girerse ilk vereceği tepki kakasını yapmaktır, böyle bir durum olup olmadığını anlamanın tek yolu da su kesesini açmak ve berraklığını kontrol etmektir.

Amniyotomi Riskli midir?

Amniyotomi yapılmaya karar verilmeden önce doktor , annenin bu durum için uygun olup olmadığını değerlendirir. Su kesesinin açılması için rahim ağzında biraz açıklık olmalıdır.

Bebeğin kafasının çok yukarıda olması risklidir. Amniyon kesesi açıldığında aniden hızla dışarı akan sıvı ile birlikte göbek kordunu rahim ağzından geçip dışarı çıkabilir, nadir de olsa görülebilen bu duruma kordon sarkması denir. Kordon sarkması son derece tehlikelidir ve acilen sezaryen yapılması gereklidir.

 

 

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: