SHEEHAN SENDROMU NEDİR?

Sheehan sendromu halk arasında doğum sonrası sendromu olarakta bilinmektedir. Nadir olarak görülmektedir. Doğum sonrası aşırı kanama nedeniyle görülebilir. Postpartum hipopituitarizm olarak ta isimlendirilmektedir.  Doğum sonrasında oluşan aşırı kanama ile birlikte hipofiz bezine giden kan azalır. Azalan kan ile birlikte hipofiz bezinde doku kaybı meydana gelir ve hipofiz bezi daha az çalışmaya başlar. Hipofiz bezinin az çalışması , buradan salgılanan çeşitli hormonların da azalması ile birlikte bazı anomalilerin görülmesine sebebiyet verecektir.

Sheehan sendromunun belirtileri

Adet kanamalarının başlamaması, yorgunluk, koltuk altı kıllarında dökülmeler, göğüslerden süt gelmemesi gibi anomaliler sheehan sendromunun belirtileridir. Bu anomali görülen hastalara tomografi ile hipofiz bezinin izlenmesi ve hipofiz bezi salgılarının düzeyleri izlenerek , düşük olması durumunda sheehan sendromu tanısı konur.

Sheehan sendromu tanısı konulan hastaların tedavisin de ilaç uygulaması yapılır. Eksikliği olan hormanlar ilaç takviyesi ile tamamlanır. Troid ve böbrek üstü bezleri de hipofiz bezi tarafından uyarıldığı için bunlarda da eksiklik oluşabilir. Bu hormonlar da ilaç takviyesi ile tedavi edilir.

Doktor tavsiyesi ile alınacak ilaç ve beslenme programı ile tedavi süreci başarılı bir şekilde tamamlanacaktır.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: