Sezaryen Sonrası Enfeksiyon

Sezaryen sonrası enfeksiyon genellikle ilk hafta içerisinden oluşur. İlk hafta sonrasında enfeksiyon oluşma çok nadir görülmektedir. Sezaryen doğum sonrasında enfeksiyon oluşma olasılığı % 5-6 dır. Kesi bölgesinde yanma, ateş, kızarıklık, kötü koku ve akıntı gibi semptomlar enfeksiyon ile birlikte görülebilir. Bu semptomların birkaç tanesinin yoğun ve birlikte görülmesi de enfeksiyon olduğunun belirtisidir.

Dikişlerin atıldığı andaki ve alındığı andaki (kendiliğinden eriyen dikiş yapılmamışsa) temizlik ve hijyen önemlidir. Ve bu süre içerisinde yara temiz tutulmuş, hijyene dikkat edilmiş ve enfeksiyon oluşmamışsa, dikişlerin alındığı andan sonra da enfeksiyon oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Sezaryen doğum ameliyat kesilerinde enfeksiyon riski olduğu gibi normal doğum kesilerinde de enfeksiyon riski mevcuttur. Sezaryen doğum için geçerli olan tüm durumlar normal doğum için de geçerlidir.

Sezaryen Sonrası Enfeksiyon Etkileri

Dikiş bölgesinde enfeksiyon nedeniyle ateş ve ağrı görülebilir. Her iki doğum şeklinde de doğum sonrasında dikiş bölgesinin temizliğine hijyenine dikkat edilmesi enfeksiyon oluşma riskini minimuma indirecektir. Enfeksiyon oluşması durumunda bazen dikiş tamamen açılıp yeniden dikiş atılabilir.

Sezaryen ameliyat sonrası dikiş yeri enfeksiyonunun önlemek için rutin olarak proflaktik antibiyotik uygulaması ameliyattan önce yapılır.

Sezaryen sonrası enfeksiyon genellikle bakteriyel kaynaklıdır. Enfeksiyonun tedavisinde , pansuman yapılır, antibiyotik kullandırılır ve doku temizliği yapılır.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: