Sezaryen Doğum

Sezaryen Ameliyatı ile Doğum

Çoğul gebelik, plasentanın rahim girişini kapatması, anne adayının çatısının dar olması gibi durumların anne adayının normal doğum yapmasına engel olacağı için sezaryen doğum yapılmaktadır. Anne adayının normal doğumu istemediği durumlarda da sezaryen ameliyatı ile doğum yapılır.

Sezaryen Doğumun Faydaları Nelerdir?

Sezaryen doğum , normal doğumun mümkün olmadığı veya normal doğum esnasında anne veya bebek açısından riskli bazı durumlar meydana geldiğinde başvurulan yöntemdir.

Herhangi bir risk yokken, normal doğum yapılması mümkünken, sadece anne veya aile tercihine bağlı olarak yapılacak sezaryen ameliyatı hiçbir avantaj ve fayda sağlamayacaktır.

Sezaryen doğum tercih edilmesi durumunda, normal doğumun birçok faydasından anne ve bebek mahrum olacaktır. Sezaryen ameliyatı ile doğumun kısa ve uzun vade de dezavantajları da bulunmaktadır. Sezaryen ile doğum yapmak isteyen anne adayı fayda ve zarar değerlendirmesini  iyi yaparak karar vermelidir.

Ülkemizde isteğe bağlı sezaryen ameliyatı devlet hastanelerinde yapılmamaktadır. Uzmanlar mecbur kalınmadığı durumlar haricinde de tavsiye etmemektedir.

Sezaryen Doğumun Yapılmasını Gerektiren Durumlar Nelerdir?

 • Anne önceki doğumunu sezaryen ile yapmışsa. (ilk doğumu sezaryen ile yapan anneler sonraki doğumlarını da sezaryen ile yapabilir.)
 • Bebeğin doğum sancıları sırasında kalp atışları bozulduğunda
 • Çogul gebelik (ikiz,üçüz) durumlarında
 • Normalde bebeğin doğum kanalına başla ilerlemesi gerekirken, farklı bir şekilde ilerlemesi
 • Anne adayının daha önce rahim ameliyatı olmuş olması
 • Plasentanın erken ayrılması durumunda
 • Bebeğin normalden çok fazla kilolu olması durumunda
 • Anne adayının çatısı dar ise
 • Bebekte genetik veya yapısal anormallik olması halinde
 • Annenin ıkınmasının riskli olduğu durumlarda
 • Anne de siğil, kondilom, herpes enfeksiyonları olması durumunda

Sezaryen Doğumda Riskler Nelerdir?

Sezaryenle doğum da çok ciddi sayılabilecek riskler oluşmamaktadır. Normal doğumdaki riskler ile kıyasladığımızda sezaryen doğum nedeniyle oluşabilecek riskler daha fazladır. Riskler aneztezi ve cerrahi müdehaleden kaynaklanabilmektedir.

Anestezi uygulaması ve verilen ilaçlara gösterilecek reaksiyonlar veya solunum problemleri ortaya çıkabilmektedir. Cerrahi müdahaleler sonrasında enfeksiyon ve kanama oluşması. İdrar kesesin de enfeksiyon oluşması veya idrar kanallarında hasar meydana gelmesi gibi riskler sezaryen ile doğumda oluşabilir.

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

Normal koşullarda sezaryen doğum yarım saat ile 45 dakika arasında tamamlanır. Anestezi uygulaması genel anestezi (anne tamamen uyuduğu için hiçbir şey hissetmez)  olabileceği gibi spinal anestezi (Sadece bel altına anestezi uygulandığı için anne uyanıktır ama ağrıyı hissetmez) de uygulanabilir.

Anne adayının karın bölgesi yıkanarak temizlenir ve ameliyat edilecek lan tıraş edilir. Mesanenin zarar görmesini engellemek için idrar sondası takılır. İhtiyaç duyulduğu durumlarda kullanılmak üzere de kola serum bağlanır.

İlk olarak karın duvarına kesi açılır. Açılan kesiden karın boşluğuna ulaşılır. Kesi yeri göbekle çatı kemiği arasında yada çatı kemiğinin üzerinde yere paralel olarak açılabilir.  Kas dokuları kesilmez, karın duvarı kasları kenara doğru çekilir.Rahim duvarına yatay veya dikey kesi atılarak bebeğe ulaşılır. İyileşmenin daha hızlı olması ve kanama riskinin daha az olmasından dolayı yatay kesi tercih edilir. Bebek çıkarılır , göbek kordonu kesilir ve plasenta dışarı çıkarılır. Kesilen yerlere dikiş atılır, kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: