Sezaryen doğum ne zaman yapılır?

Kaçıncı haftada sezaryen doğum yapılabilir?

Sezaryen doğum planlaması genel olarak 39. hafta ya göre yapılır.  Gebelik süresi hesaplaması son adet tarihine göre yapılır, sezaryen doğum ameliyatı 39. hafta dolduktan sonra yapılabilir. Daha erken yapılmasında anne açısından bir risk yoktur ama bebek için riskler artabilir.

34. haftadan önce yapılması sakıncalıdır. Bebeğin akciğer gelişimi 34. haftadan sonra tamamlanmaktadır. Daha önce yapıldığında bebek akciğere bağlı problemler ve solunum sıkıntısı yaşayabilmektedir.

Acil bir durumdan kaynaklı olarak yapılabilecek sezaryenler olduğu için sezaryen aslında hamileliğin her haftasında yapılabilir. Bebeğin anne karnında hayatını kaybetmesi gibi bir durum söz konusu olduğun da kaçıncı hafta da olduğuna bakılmaksızın ameliyat yapılacaktır.

24. haftadan önce bebeğin sezaryen gibi bir ameliyat ile alınmasına hysterotomy (histerotomi) denilmektedir. Bu ameliyatla kürtaj gibi gebeliğin sonlandırılması ve bebeğin yaşayacağına dair hiçbir beklenti olmadığı için sezaryen denilmemektedir.

Sezaryen ameliyatı ortalama 30 ile 45 dakika arasında gerçekleşir, bazen 1 saati bulabilir.

Sezaryen ameliyatı ile doğum yapan hastalar 24-48 saat sonra taburcu edilirler. Dikişler 7-10 gün sonra tamamen kapanır. Bir hafta sonrasında hasta oturup kalkabilir, yürüyebilir ve günlük işlerini yapabilir. Dikişlerin ve dikiş bölgesinin tam olarak iyileşmesi 4-6 hafta sürmektedir.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: