Normal doğum sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Normal doğum yapan anneler genellikle 24 saat sonra hastaneden ayrılırlar. Bazen 48 saati bulabilmektedir. Hastaneden taburcu olduktan sonra lohusalık dönemi başlar. Bir hafta sonra yine bir hastaneye gidiş geliş yapılması gerekecek olsa da artık anne ve bebek evde duracaklardır. Peki doğum sonrası evde iken nelere dikkat edilmeli.

Normal doğum sonrası tavsiyeler

Doğum sırasında doğum kesisi uygulanmışsa , bu bölgenin bakımı ve temizliğine dikkat edilmelidir.

Taburcu olurken doktor tarafından reçete edilen ilaçların kullanımında titizlik gösterilmeli.

İlk 6 ay bebeğe yalnızca anne sütü verin. (Emzirme anne ve bebek için çok  faydalıdır)

İlaç kullanırken anneler , ilaçların süt ile bebeğe geçeceğini ve ilaçların bebeğe geçebileceğini düşünebilir. Böyle bir düşünce yanlıştır, ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır.

Normal doğum yapan anneler , kısa süre sonra normal hayatlarına dönebilecekleri için egzersiz ve spor için kendilerini hazır hissettiğinde başlamalıdırlar. Bu egzersiz ve sporlar daha çabuk kilo verme ve  forma girmelerini sağlayacaktır.

Bebeğin aşılarını ve kontrollerini zamanında yaptırmak için hassasiyet gösterin.

Annenin genel durumu ve dikiş bölgesinin durumuna bağlı olmakla birlikte normal doğum yapanlar cinsel ilişkiye doğumdan bir ay sonra başlayabilir.

Doğumdan sonra doktorunuzu belirlediği tarihte mutlaka kontrole gidin.

Doktorunuza danışarak doğum sonrası size uygun olan korunma yöntemini uygulayın. Emzirmek hamileliği önler diye yanlış bir düşünceye kapılmayın.

Normal doğum yapan anneler bebeğini düzenli emziriyor ise 6 sonra adetleri başlar, bu bazen 1 yılı bulabilir. Anne düzenli olarak emzirmiyorsa genellikle doğumdan 2 veya 3 ay sonra adetleri başlar.

 

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: