Nişan Gelmesi Nedir?

Nişan gelmesi Nedir?

Rahim  ağzının içindeki kanal, gebelik süreci ile birlikte rahim ağzında oluşan salgıların birikmesiyle tıkanır. Birikmiş salgılar sümüğümsü bir yapıdadır ve bunlara mukus tıkaç denir. Oluşan bu tıkaç enfeksiyon etkenlerine karşı bariyer görevi görürken, bebeğin de dış etkenlerden korunmasını sağlar. Doğum yaklaştıkça bazı değişimler başlar , bu değişimlerin başlaması ile birlikte mukus tıkaç düşer, bu olaya nişan gelmesi yada nişan kanaması adı verilir.

Nişan gelmesi nasıl anlaşılır?

Nişan gelmesini kişi tuvalete gittiğinde fark edebilir veya kişi bunu çamaşırında bulur. Nişan ile birlikte çoğu zaman açık kırmızıdan koyu kahve rengine ve pembeye kadar değişebilen renkte az bir miktar akıntı görür.

Nişan gelmesi ne zaman olur?

Nişan gelmesi bazı anne adaylarında çok yavaş ve uzun sürede gerçekleşebilir ve böyle bir durumda anne adayı bunun farkına varmayabilir, ya da son ana kadar olmayabilir, bazı kadınlarda 36. hafta gibi de gelebilir. Gebelik zamanında sıkça görülen akıntılar ile birlikte olduğunda bazen farkına varılmayabilir.

Açık kırmızı renkte az akıntı varsa bu nişan gelmesidir. Fakat akıntı açık kırmızı renkte ve fazla ise veya zamanla açık kırmızı renge döner ve giderek artarsa kanama olabilir, acilen doktorunuza başvurmalısınız.

Nişan gelmesi 36. hafta ve sonrasında olmaktadır. Eğer daha önceki haftalarda benzeri akıntılar (kanlı ve sümüğümsü) olursa mutlaka doktorunuza başvurun.

Nişan Gelmesi Doğumun Habercisi midir?

Nişan gelmesi doğumun belirtilerindendir , fakat nişan kanaması olduktan ne kadar zaman sonra doğumun başlayacağını söylemek mümkün değildir. Nişan gelmesini doğuma yaklaştığımız anlamında kullanabiliriz fakat süre açısından bir değerlendirme yapamayız. 36. haftadan itibaren olabileceğini göz önüne aldığımızda doğuma kalan süre haftalar da olabilir günler de saatler de. Bu yüzden uzman hekiminizi bilgilendirmeniz sürecin yönetimi açısından çok önemlidir.

 

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: