Hamilelikte Psikoloji

Hamilelik dönemi, her kadının en çok hayal kurduğu ve vücudunda inanılmaz sayıda değişikliklerin belireceği bir dönemdir. Kadınlarda gerek fizyolojik, gerekse psikolojik olarak birçok farklı semptomlar ortaya çıkacaktır. Hamilelik süreci sadece annelik duygusunun yaşanacağı güzel duygularla kaplı bir süreç değildir. Aynı zamanda istenmese de sık sık duygu değişimleri ve psikolojik düşüşler yaşanmaktadır. Hamilelik sürecinde erkeklerin, hamile kadınlara yaklaşımlar oldukça önemlidir. Bir anne adayına her zamankinden daha olumlu ve hoşgörülü yaklaşılması gerekmektedir. Bu sayede hamilelik dönemi psikolojik açıdan daha rahat bir şekilde atlatılacaktır. Çünkü çevresel faktörlerle beraber, hamilelik dönemi psikolojisi net bir şekilde direk etkilenmektedir. Hamilelik psikolojisi, her kadında farklı bir komplike doğurmaktadır. Bu dönem için verilmesi gereken karar; ebeveynlerin bu sürece hazır olup olmamasıdır. Kendi kararlarını vermiş ve bu sürece hazırlanmış adaylar, psikolojik anlamda daha kolay bir süreç atlatacaktır.

Hamileliğin İlk Aylarında Psikoloji

İlk aylar esnasında annedeki ciddi hormon değişiklikleri yüzünden, anneler her an çok duygusal bir psikolojiye sahip olacaklardır. Ağlamaları için herhangi bir neden olmamasına rağmen, bu eylemi gerçekleştirebilirler. Baba, durumu anlamasa da; anneye psikolojik açıdan yardımcı olmalı ve onu moral olarak yüksek tutmalıdır. Daha hassas ve özenli düşünülmeli, artık günlük rutinlerde yardımlar başlamalıdır. Annelerde hamileliğin ilk aylarında ciddi bir düşük korkusu, psikolojinin alt üst olmasına sebep olur. Bu korkuyu aşmaları için de eşlerinin desteği son derece önemlidir.

Hamileliğin Kalan Zamanı ve Doğum Psikolojisi

3 ile 6. Ay arasındaki dönemde, artık annede herhangi bir düşük korkusu meydana gelmemektedir. Bu sayede psikolojisinde sakin bir evreye geçilecektir. Bu dönemde bebeğin hareketlenmeleri hissedileceği için, annede aşırı bir sahiplenme duygusu ortaya çıkacaktır. Anne adayları bu dönemde hamile kıyafetleri giyinmeye başlar ve psikolojik olarak kendilerini beğenmezler. Bu dönemde eşlerin yapması gereken şey, anneyi mutlu etmek ve onu sürekli överek, psikolojik anlamda motivasyonunu yüksek tutmaktır. Doğuma yaklaşılan son 3 ay içerisinde artık anne adayı kendine yardımcı olunmasını isteyecektir. Bu yardımı doğru ve sürekli aldığı zaman, kadının psikolojisinde herhangi bir yıkım meydana gelmez. Bu dönemde ilgi ve dikkat en üst noktada tutulmalıdır. Bu sayede annenin doğuma girerken morali en üst noktalarda olacak ve psikolojik olarak daha rahat bir doğum öncesi geçirmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: