Hamilelikte Depresyon Nedir, Belirtileri ve Bebeğe Zararları

Hamilelik bir kadının hayatındaki en mutlu anlardan biri olarak bilinmektedir. Fakat bu zaman birçok kadın için kafa karışıklığı, korku, üzüntü, stres ve hatta depresyon zamanıdır. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Kongresi (ACOG)’ ne göre, kadınların %14 ila 23’ ü hamilelikte ortaya çıkan depresyonun belirtileriyle mücadele ediyor.

Depresyon 4 kadından 1’ ini yaşamlarının bazı noktalarında etkileyen bir ruh hali bozukluğudur, bu yüzden bu rahatsızlığın hamile kadınları da etkilemesi şaşılacak bir durum değildir. Fakat depresyon hamilelik boyunca düzgünce teşhis edilmez çünkü insanlar bunun sadece bir hormonal dengesizlik olduğunu düşünürler. Bu düşünce anne ve doğmamış bebeği için tehlikeli olabilir.

Hamilelikte depresyon tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir bir hastalıktır, ama ilk adım olan yardım ve destek aramak en önemlisidir.

Hamilelikte depresyon nedir?

Hamilelik süresince depresyon ya da antepartum depresyon, klinik depresyon gibi bir ruh hali bozukluğudur. Bu bozukluklar beyin kimyasında değişikliklere yol açan biyolojik hastalıklardır. Hamilelik boyunca hormon değişiklikleri, depresyon ve anksiyete ile doğrudan ilişkili olan beyin kimyasallarını etkiler. Bunlar zor hayat şartları ile daha da şiddetlenebilir ve hamilelikte depresyona neden olabilirler.

Hamilelikte depresyon işaretleri nelerdir?

Depresyondaki kadınlar genellikle aşağıdaki belirtilerin bazılarını 2 hafta ya da daha uzun süre boyunca yaşarlar:

  • Sürekli hüzün
  • Konsantrasyon zorluğu
  • Çok fazla ya da çok az uyku
  • Normalde keyif alınan aktivitelere karşı ilgi kaybı
  • Yinelenen ölüm, intihar düşünceleri ya da umutsuzluk
  • Anksiyete (kaygı)
  • Suçluluk ve değersizlik hisleri
  • Yeme alışkanlıklarında değişiklik

Hamilelikte depresyon bebeğime zarar verebilir mi?

 

Tedavi edilmeyen depresyon anne ve bebeği için muhtemel tehlikeli risk oluşturur. Tedavi edilmeyen depresyon kötü beslenmeye, içki ve sigara içmeye ve intihara meyilli davranışlara yol açabilir ki bu durum prematüre doğuma, düşük doğum ağırlığına ve gelişimsel sorunlara neden olabilir. Depresif olan bir kadının genelde kendine bakmak ve layıkıyla bebeğini büyütmek için gücü veya isteği yoktur. Hamilelikte depresyonu olan annelerin bebekleri sağlıklı annelerin bebeklerine kıyasla daha az aktif, daha az dikkatli, daha hırçın ve sıkıntılıdırlar. Anne ve bebeği için doğru yardımın alınması bu yüzden çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: