Hamilelik ve Spor

Hamilelik sürecinde, kadınların vücutlarında inanılmaz değişimler meydana gelecektir. Hızlı kilo artışı ve hormon değişimleri yüzünden bu süreç zorlu bir dönemi içerisine almaktadır. Kadınların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de; hamilelik döneminde spor yapılıp yapılamayacağı ile ilgilidir.

Hamileyken Spor Yapılır Mı?

Hamilelik dönemi, annelerin psikolojik anlamda korktukları kadar zor bir fiziksel süreçtir. Tabi ki bu durum kişiden kişiye göre değişse de, kadınlar sürekli ve düzenli spor yapmaları sayesinde, bu süreci kolaylıkla atlatacaklardır. Elbette bebeği koruma içgüdüsünden dolayı düşük ve benzeri tehlikeler akıllara gelmektedir. Ancak hamilelerin bu süreçte spor yapmaları, aslında vücut dengelerini ve düzenini korumaları için büyük bir fırsattır. Uygun ve doktor kontrolünde yapılacak spor yapan annelerin, genel olarak 7 kilo daha az kilo aldığı da, araştırmalar sonucunda kanıtlanan bir veridir. Vücut ısısı 39 santigrat derecenin altında tutulduğu zamanlarda bebek için tehlike durumu oluşmayacaktır. Elbette ki en ufak bir zorlanma ve kanama durumunda spor yarıda bırakılmalı ve uzman doktor görüşü alınmalıdır.

Hamilelik Döneminde Ne Kadar Spor Yapılabilir?

Hamilelik döneminde spor yapmak isteyen anneler, vücutlarının sınırlarını bilmedikleri için bu egzersizlere kısa ve yorucu olmayacak şekilde başlamalıdırlar. Tabi ki günde totalde yapılacak 30 dakikalık egzersiz faaliyetleri, hamilelik döneminde yeterli olacaktır. Uzun süredir egzersiz yapmayan kadınlar, bu yüzden günde 5 dakikalık antrenmanlarla başlamalıdırlar. Hamilelik öncesinde düzenli spor yapan kadınların bu süreyi doktor gözetiminde arttırmasında bir sıkıntı yoktur. Hamile anneler, haftada 3 kere yürüyüş yapabilirler. Bu sayede bacaklarındaki kuvvet binmeleri son bulacak ve yük eşit şekilde dağılacaktır. Kalp atışının 110-120 aralığından fazla olması durumunda, acilen bir doktora başvurulması gerekilecektir.

Hamilelik Döneminde Hangi Egzersizler Yapılabilir?

Hamilelik dönemine en iyi gelecek ve gergin vücudun rahatlayacağı egzersizlerden biri pilatestir. Pilates sayesinde kadınların sırt ve bel ağrıları azalacak, bu sayede hamilelik döneminde büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Hamilelik döneminde sırt bölgesine yapılan ağırlık baskıları sebebiyle, ilgili bölgenin rahatlaması çok önemli olaydır. Bu yüzden hamile anneler yüzme sporuna yönelebilir ve kendilerini yormayacak şekilde belirli periyotlarla yüzebilirler. Su içerisinde vücut ağırlığı dengelendiği için, hamilelik dönemine büyük katkısı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: