Hamilelik ve Beslenme

Hamile kadınların değişen fizyolojisi ve psikolojik yapısı, hayatlarında radikal değişikliklere gitmelerine sebep olacaktır. Hamilelik dönemi öncesinde yapılan alışkanlıklar, zamanla değiştirilmeli ve bu sayede anne- bebek sağlığı korunmalıdır. Hamile kadınların bu değişikliklerinden en önemlisi de beslenme alanında yapılacak farklılıklardır. Beslenme konusu hem anne hem de bebek sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir. Hamile kadınların beslenme alışkanlıkları, hamilelik dönemindeki başarılara altyapı sağlayacaktır. Annenin sağlığı olumlu yönde ilerleyecek ve bu sayede bebek de sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam edecektir. Hamileler tüm bu sebeplerden dolayı beslenmelerine dikkat etmeli, bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan süreci atlatmalıdır. Yapılacak yanlış beslenme düşük riskini ve erken doğum ihtimalini arttırarak, bebeğe zarar verecektir.

Hamilelikte Beslenme Kuralları

Hamilelik, beslenme konusunda hassas bir dönem kimliğine sahiptir. Bu yüzden hamilelik döneminde yenilmesi gereken besinler, anneye ve bebeğine katkı sağlayacak türden olmalıdır. Bu beslenme önerilerinden ilki, annenin ve bebeğin kemik yapısını düzenleyici şekilde olan süt içmek olacaktır. Süt ve süt ürünleri, içerisinde bulunan kalsiyum ve demir sayesinde bebeğin çok sağlıklı bir kemik altyapısı olmasını sağlayacaktır. Bunun dışında yapılması gerekilen en önemli beslenme alışkanlığı, vücuda protein kazandırmaktır. Böylece hamilelik döneminin en önemli besin değerleri, kana karışmış ve bebeğe kazandırılmış olacaktır. Sadece ette değil, kuruyemiş ve bakla çeşitlerinde de bol miktarda protein bulunmaktadır. Karbonhidrat alımı için bulgur ve yulaf, değerli tercihler olacaktır. Tüm bu besinlerin yanında A, B ve C vitaminleri içeren sebze- meyveler de tüketilmeli; bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu bütün eksiklikler tamamlanmalıdır.

Hamilelikte Beslenme Yasakları

Hamilelik dönemi, bebek sağlığının korunması açısından çok özel bir süreci ifade eder. Yapılan beslenme hataları yüzünden bebek düşük olabilir veya erken doğum gerçekleşebilir. Bu yüzden hamileler belirli yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bunların başında işlenmiş etler gelmektedir. Aynı zamanda pastörize edilmemiş peynirler, yine hamilelerin uzak durması gereken besinlerdendir. Çiğ etler ve deniz ürünler, hamilelik sağlığına zarar verecek türden yiyeceklerdendir. Son olarak içerisinde çiğ yumurta kullanılan mayonez ve kremalar da tüketilmemeli, bu yüzden bebeğe zarar verilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: