Hamilelik belirtileri nelerdir?

Erken hamilelik belirtileri olarak aşağıdaki maddeleri sıralayabiliriz. Sıralanan bulgu ve olayların görülmesi hamilelik şüphesini artırır, kesin sonuç için ultrason muayenesi gerekmektedir.

Hamilelik Belirtileri

  • Adet Gecikmesi: Hamilelik şüphesine neden olan en önemli belirti adet gecikmesidir. Her adet gecikmesi gebelikle bağdaştırılmamalıdır fakat büyük oranda olası gebeliğin habercisidir. Adet gecikmesi yaşayan bireyin spiral ya da doğum kontrol hapı gibi korunma yöntemleri kullansa dahi gebelik ihtimalini göz ardı etmemelidir. Emin olmak için gebelik testi yapmalı ve/veya ultrason muayenesine girmelidir.
  • Sık sık idrara çıkma
  • Yorgunluk, Bitkinlik
  • Kasık Ağrısı
  • Bulantı ve kusma
  • Yemek kokularına karşı hassasiyet
  • Göğüslerde ve meme uçlarında hassasiyet

Belirtilerin vücuttaki dağılımını yazımızın sonundaki grafikte görebilirsiniz.

Bu belirtilerin bir ya da birkaçının yaşanması kesin gebelik manasına gelmemelidir. Gebelik tanısı için gebelik testi ve özellikle ultrason muayenesi şarttır. Zira gebelik testlerinin pozitif çıkması da kesin gebelik olduğu anlamına gelmez. Hata payları bulunduğu için mutlaka ve mutlaka ultrason muayenesi ile gebeliğin kesin teşhisi yapılmalıdır.

Bir çok hesaplama için size sorulacak olan son adet tarihiniz gebeliğin ultrason muayenesinde görülmesi içinde önemlidir. Son adetinizden ortalama 1,5 ay sonra ultrasonda gebelik rahatlıkla tespit edilebilir. Kan ile yapılan gebelik testinde HCG düzeyine bakılır. HCG değeri 1200-1500 seviyesine ulaştığında gebelik vajinal ultrason ile görülebilir.

GEBELİK BELİRTİLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: