Hamileliğe (Gebeliğe) Hazırlık

Hamilelik (Gebelik) öncesinde neler yapılmalıdır?

Bazen evliliğin hemen sonrasında bazen de daha sonra çocuk sahibi olmak istenebilir. Çocuk sahibi olma kararı alındığında çiftler farklı bir yola girerler. Bu yolda dikkat edilmesi gereken konuları aşağıda listelenmiştir.

Doktora ne zaman gitmeliyim ?

Sanılanın aksine hamile kaldıktan sonra değil, hamilelik düşünüldükten sonra doktora gidilmelidir. Böylece hamileliğe hazırlık döneminde yapılması gereken tahliller yapılır, gebelik hakkında uzman görüşleri aktarılır.Ayrıca gebeliğe hazırlık sürecinde dikkat etmeniz gereken konular hakkında bilgi sahibi olarak daha bilinçli bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Folik asit kullanmına ne zaman başlamalıyım?

Gebelik planı yapan çiftler nöral tüp defekti olarak bilinen anomalilerin engellenmesi için hamilelikten önce folik asit kullanımına başlanmalıdır.

Hamileliğe hazırlık sürecinde önemli diğer konular;

 • Hamile kalmayı kolaylaştırmak için yumurtlama günlerine yakın günlerde ilişkiye girmelisiniz.
 • Hamile kalmış olma ihtimalinizi göz önünde bulundurarak gebeliğe zarar verecek ilaç kullanımından kaçının. Eğer ilaç kullanmanızı gerektirecek bir durum olursa, doktora danışırken hamilelik ihtimalinizi de belirtmenizde fayda var.
 • Radyasyon kaynaklarından uzak durun. Buna en güzel örnek röntgendir.
 • Normalde de bırakmış olmanız gereken sigara ve alkolden gebeliği düşündüğünüz dönem ve sonrasında hamilelik dönemi boyunca uzak durun.
 • Stres ve kaygı hamilelik şansınızı azaltır. Özellikle daha ilk yılını doldurmadan “neden çocuğumuz olmuyor?” kaygısına kapılan çiftlerde stress daha etkin hale geliyor. Hamilelik için beklenmesi gereken süre, korunmasız ve sürekli ilişki halinde 1 yıldır.
 • İdeal ilişki sıklığı çok sorulan bir sorudur. Gebelik için ideal ilişki aralığı hafta da ikidir.
 • Hamilelik öncesinde dengeli ve düzenli bir beslenme önemlidir. Hamileliğe olabildiğince normal kiloda başlamak önemlidir. Gebelik sürecinde fazla kilo alımı neticesinde görülebilecek obezite hali gebelik döneminde bazı sorunlarla yüzleşmenize sebep olabilir.
 • Yine de fazla kilolarınız varsa, hamilelik öncesinde diyetisten yardımı ile kilolarınızdan kurtulmanız gebelik sürecinde ve doğumda büyük bir rahatlık sağlayacaktır.
 • Diyabet, anemi, guatr, tansiyon ya da benzeri bir sistemik hastalığın tedavisini görüyorsanız hamilelik öncesi konunun uzmanı doktora başvurarak gebeliğe hazırlık ve gebeliğiniz süresinde takip edilecek tedaviyi planlayabilirsiniz. Örnek olarak tedavinizde kullanılan ilaçların değişmesi gerekebilir.
 • Otuz beş yaşından büyükseniz hamile kalma potansiyelinizin bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekebilir. Gebelik oluşması amacıyla doktora gitmek için 1 yıl beklemeniz önerilmez.
 • Hamilelik döneminde ihtiyaç duyabileceğiniz bilgi ve konu başlıklarını şimdiden araştırmanız faydalı olacaktır. Pro-aktif davranış tarzı hayatın her alanında olduğu gibi hamileliğinizde de sizi daha hazırlıklı hale getirecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: