Gebelik Testi (Hamilelik Testi)

Hamile olduğunu hissine kapılıp gebelik testi yapmak için beklemek stresli bir dönemdir. Vücudumuzun bize hemen söylemesi ya da işaret vermesi çok güzel bir gelişme olurdu. Ne yazık ki anne adayları olarak bu gergin dönemi geçiriyoruz. Sonucunda o güzel haberi aldığımızda her şeyin geride kaldığı da söylememiz gerek.

Gebelik Testi nasıl sonuç verir ?

Gebeliğin oluşumu, spermin kadın yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllenemesi ile başlar. 8nci haftanın sonuna kadar embriyo olarak adlandırılan bebeğimizi, bu haftadan sonra fetus olarak adlandırırız. Embriyonun rahim içine yerleşmesinden itibaren embriyoyu çevreleyen hücrelerden (Human Chorionic Gonadotropin) HCG hormonu salgılanmaya başlar. Gebelik testleri HCG hormonunu saptar.

Gebeliğin ilerlemesi ile kanda ß-HCG hormonu artışı gözlenir. Belirli değerleri geçtikten sonra idrarda tespit edilebilir. Gebelik testlerinde pozitif çıkmasını sağlayan da bu değerlerdir. Kan testlerinde de tespiti yapılan hormon ß-HCG hormonunun ta kendisidir. İdrar testleri ile kan testleri karşılaştırıldığında, kan testlerinin daha güvenilir olduğu görülür. Kan testleri daha adet gecikmesi olmadan gebelik olup olmadığını gösterebilir. İdrar testlerinde ise sonuç pozitif çıktığında yanlışlık ihtimali çok yüksek değildir. Fakat sonuç negatif çıkarsa erken gebelik ihtimali ile testin bir süre sonra yinelenmesi doğru olur.

Kan testlerinde kontrolü yapılan ß-HCG(Beta-HCG) hormonu ultrason ile görülmeyen ya da idrar testi sonucunda farkedilmeyen gebeliklerin tespit edilmesine ek olarak üzüm gebeliği (mol gebeliği olarakta anılır), düşük ve dış gebelik gibi vakaların tespiti ve takip edilmesinde kullanılan yardımcı ve çok kıymetli bir test çeşididir.

İdrarda hamilelik testi ne zaman sonuç verir?

İdrar ile yapılan gebelik testi için adet gecikmesi olana kadar beklemek gerekir. Bunu HCG hormonunun idrara geçiş süresi ile açıklayabiliriz. Zira idrarda hamilelik testleri gebelikle birlikte salgılanan Beta-HCG hormonunun idrarda tespiti ile çalışır. Hamilelik umuduyla ilişki sonrası idrarda hamilelik testi yapmak doğru sonuç vermeyecektir. Gebelik yumurtlama dönemine yakın günlerde ilişkiye girilmesi ile oluşur. Akabinde bir gebelik oluşsa dahi bu gebeliğin rahime varması, rahime yerleşmesi 10 günü bulabilir. Rahime yerleşme tamamlandıktan sonra HCG hormonu annenin kanına geçer. İdrarda görülmesi için neredeyse 15 günü bulabilmektedir. Kaba bir oranlama ile bir sonraki adet dönemine denk gelir ki, hamilelik neticesinde gelişen adet gecikmesi ile aynı zamana tekabül eder.

Adet geciktiğinde yapılan testin güvenilirliğini artırmak için bir hafta sonra tekrar edilmelidir. Böylelikle ilk testte %90’lara varan testi güvenilirliği %95 oranına yükselir. Test sonucunun pozitif olması, negatif olma durumuna göre daha güvenilir bir tablodur. Tüm bunlara rağmen adet gecikmelerinde yapılan idrarda gebelik testi sonucuna bakılmaksızın bir hekime başvurmak doğru bir tercih olacaktır. Zira test gebelik sonucunu verse dahi normal bir gebelik (ör: dış gebelik) olmayabilir. Yahut test sonucu negatif olsa dahi gebe olabilirsiniz.

Ultrason ile hamilelik tanısı:

Gebelik 5 haftaya ulaştığında, yani adet takriben 1 hafta geciktiğinde vajinal ultrason ile gebelik kesesi gözlenebilir. Karından ultrason ile görülmesi için bir haftaya daha ihtiyaç duyulacaktır. Abdominal yani karın ultrasonu için gebeliğin 6 haftadan fazla olması beklenir.

Kan testinde Beta-HCG değeri 1500’ü aştığında transvajinal ultrason ile gebelik kesesi gözlenebilir. Karından ultrasonda gebelik kesesinin görülmesi için Beta-HCG değerinin 3000’lere ulaşması beklenir.

Son olarak gebelik testinin pozitif çıkması gebeliğin varlığını gösterir fakat bunun normal bir gebelik olup olmadığını sadece ultrason muayenesi ile gösterir. İdrar yahut kanda gebelik testleri bu ayrımın yapılmasına imkan sağlamaz.

Hamilelik testi video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: