Gebelik Takibi

Gebelik takibi, hamileliğin başladığı andan doğum sonrasını da kapsayan bir süreçtir. Anne ve babayı gerekli konularda bilgilendirmek, anne ve bebeğin durumunu süreç boyunca  takip etmek, olası sıkıntılı durumların önüne geçmek ya da tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen muayenelerin bütünüdür.

Gebelik takibi ne zaman başlar?

Ülkemizde genel olarak gebeliğin tespitinden sonra bu sürece başlanmaktadır. Fakat daha gebelik planlandığı anda bu sürecin başlaması daha uygun olur. Zira gebelik öncesinde bu muayeneler başlarsa; gebeliğe engel bir durum olup olmadığı araştırılabilir, gebeliğe yönelik bilgilendirmeler yapılır, gebeliğe yönelik vitamin ve (eğer hekim gerek görürse) ek ilaçlar verilir. Böylelikle anne adayının hamilelik sürecine sağlıklı bir şekilde başlaması sağlanır.

Gebelik planlaması akabinde neler yapmalıyım?

Hamilelik öncesinde hekime başvurulduğunda belirli kontrol ve tahliller yapılarak, sonuçları değerlendirilerek hamilelik için olası riskler değerlendirilmeye ve eğer varsa önlenmeye çalışılır. Örnek olarak, anne adayı diyabet hastasıysa gebelik öncesi kan şekeri düzenlenmelidir. Yahut anne adayında kansızlık mevcut ise yine gebelik öncesinde bu durumda düzeltilmeye çalışılır. Bazı enfeksiyon hastalıklarını daha önce geçirip geçirmediği kontrol edilir. Örneğin anne adayının daha önce yaşanmış bir kızamıkçık öyküsü yoksa dikkatli olunmalıdır. Eğer daha önce böyle bir hastalık yaşamadıysa hamilelik sürecinde kızamıkçık enfeksiyonu ciddi sorunlara yol açabilir. Kilo fazlası olan anne adayı için diyet programı hazırlanır. Sigara ve alkol kullanımının zararları ve ilaç kullanımına yönelik bilgilendirme yapılır. Folik asit ve gerekli görülürse diğer destek programlar başlatılır.

Gebeliğin seyrine göre değişse de hekiminiz ortalama olarak ayda bir kez muayeneye çağıracak ve değerlendirme yapacaktır. (Örnek muayene programı yazının sonunda yer almaktadır.) Bu muayeneler de annenin kilosu ve tansiyonu kontrol edilir. Bazı aylarda belirli tahliller ve ek tetkikler istenebilir. Bebeğin kilo ve boy kontrolü ultrason muayenesi ile gözlenir. Bebekte anomali olup olmadığının kontrolü için 20~22inci haftalarda detaylı ultrason muayenesi istenir. Son haftalara yaklaşıldıkça annenin kemik yapısı ve doğum yolu vajinal muayene ile tespit edilir. Bebeğin kilosuna ve duruşuna gözönüne alınarak normal doğum ihtimali değerlendirilir. Bebeğin ters durması ya da normal doğumu sıkıntıya sokacak benzeri problemler varsa normal doğum yerine sezaryen doğum kararı verilir.

Yaygın düşüncenin aksine multi vitamin desteği önerilmez. Annede aşırı beslenme yetersizliği mevcutsa, farklı beslenme problemleri varsa ya da vejetaryen ise durumu değerlendiren hekim uygun gördüğü vitamin desteği programına başlar.

İlgili konu: (Hamilelik sürecinde kullanılan vitamin ve ilaçlar)

HBs Ag pozitif olması sizin hepatit B virüsü ile karşılaşmış olduğunuzu gösterir.

Anne adayının daha önce sarılık (hepatit) geçirip geçirmediği önemli bir konudur. Eğer anne adayının kan testlerinde HBs AG pozitif çıkarsa, doğum esnasında bebeğe geçişini önlemek için doğumdan sonra bebeğe aşı yapılır ve bu aşı doğumu takip eden 2inci ve 6ncı aylarda tekrarlanır. Sağlık Bakanlığı önerisi ile yenidoğanlar için hepatit B aşısı yapılmaktadır. Anne adayında HBs AG negatif çıksa dahi koruyucu hepatit aşısı yapılmalıdır.

İlgili konu: (Gebelik süresince hangi haftalarda hangi tahliler yapılır?)

İlgili konu: (Gebelikte kullanılan ilaç ve vitaminler nelerdir?)

Gebelik takip süreci

Hamilelik döneminin ilk ziyareti:

Uzman Hekim anne adayının ve ailenin tıbbi hikayesini değerlendirir, ultrason muayenesi ile gebelik tespiti, tam idrar testi, kilo kontrolü, tansiyon kontrolü, tam kan sayımı, eğer yakın dönemde yapılmamışsa smear testi, kan grubu testi ve kanda enfeksiyon kontrolü yapılır.

8inci hafta:

Test sonuçlarının değerlendirilmesi, ultrason muayenesi ile bebeğin kalp atışlarının tespiti, kilo ve tansiyon kontrolü

12~14üncü hafta:

Bebeğin ense pilisi kalınlığı ölçümü, ikili test planlaması, bebeğin gelişiminin değerlendirilmesi,  kilo ve tansiyon kontrolü

16~18inci hafta:

Üçlü test planlaması, fetal risklerin değerlendirilmesi, detaylı (2nci düzey USG) ultrason planlanması, kilo ve tansiyon kontrolü

20-22inci hafta:

Bebeğin gelişiminin kontrolü ve gerek görülürse detaylı ultrason muayenesinin planlanması, kilo ve tansiyon kontrolü

24üncü hafta:

Bebeğin sağlık kontrolü, şeker hastalığı kontrolü, kilo ve tansiyon kontrolü

28inci hafta:

Tam idrar testi, kan sayımı, kan uyuşmazlığı mevcut ise indirekt coombs testi yapılarak rhogam uygulanması,  kilo ve tansiyon kontrolü

32~40ıncı hafta:

Hekimin uygun gördüğü sıklıkta anne ve bebeğin sağlığı takip edilecek, olası riskler değerlendirilmesi, kilo ve tansiyon kontrolü

40~42inci hafta:

Üç günde bir ultrason muayenesi ile amnios sıvısının ölçümü ve NST testi. Öngörülen doğum tarihini 10 gün aşan durumlarda doğumun planlaması.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: