Evde Doğum mu? Hastanede Doğum mu?

Evde Doğum

Anne adayının gerekli planlamaları yaparak ve gerekli önlemleri alarak doğumunu kendi evinde yapmasıdır. Bu önlemleri almadan ve planlama yapmadan önce doktorun anneye evde doğum yapmasının uygun olacağını söylemesi gereklidir ve evde doğum için uygun olan zamana da yine doktor karar verecektir.

Evde doğum esnasında oluşabilecek problemler de göz önünde bulundurularak , gerektiğinde hastaneye hızlı ulaşabilmek için gerekli önlemlerin de alınması gereklidir.

Evde Doğum Neden Tercih Edilebilir?

Ülkemizde planlı olarak evde doğum uygulaması yapılmamaktadır. Fakat bazı ülkelerde yaygın olarak planlı evde doğum yapılmaktadır. Bu ülkelerde planlı evde doğumun tercih edilmesinin nedenleri ;

Anne adayının sevdiği kişiler ve ailesi ile birlikte olması ona güven verir ve korkularını da önler.

Anne adayı evinin mahremiyetinden emin olduğu için burada daha sakin olur, kendine güvenir ve daha rahat bir doğum yapacağına inanır.

Hastanede doğuma göre evde doğum mali olarak daha uygundur.

Anne evde doğumda , hastanede olduğu gibi bir odaya bir yatağa bağlı kalmaz, istediği gibi hareket edebilir.

Anne kendi evinde olduğu için bebeği ile erken iletişime geçecektir ve erken temas halinde bulunacaktır.

Anne bebek iletişiminin erken başladığı durumda emzirme başarı oranının da yüksek olduğu görülmüştür.

Evde Doğum İçin Neler Gereklidir?

Anne adayının hamilelik başlangıcından itibaren tüm takipleri yapılmış olmalıdır.

Evde doğuma engel olacak herhangi bir durum olmamalıdır.

Anne adayında yüksek tansiyon veya şeker gibi hastalıkların olmaması.

Anne adayında çoklu gebelik veya herhangi bir hastalık olmaması.

Evde doğum yapılacağı sırada uzman sağlık personelinin de doğumda bulunması ve doğuma eşlik etmesi.

Doğum esnasında ani bir durum geliştiğinde, acil bir durum olduğunda veya evde doğumu imkansız kılan durumlar olduğunda hastayı acilen hastaneye ulaştıracak tüm tedbirlerin de alınması lazımdır.

Evde Doğum mu? Hastanede Doğum mu?

Dünyada bazı ülkelerde planlı evde doğum uygulaması yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Planlı evde doğumu bir sağlık politikası şeklinde uygulanmakta , teşvik ve tavsiye edilmektedir.Hollanda da olan doğumların yaklaşık % 30 – 40 kadarı planlı evde doğumdur.

Ülkemizde planlı evde doğum yöntemi uygulanmamaktadır.

Yapılan araştırmalarla evde doğum ile hastanede doğum sonuçları karşılaştırılmış , varılan sonuçlara göre de eğer evde doğum yapılması için uygun olan şartlar sağlanmışsa; Anne ve bebek açısından  risk artışı yoktur.

Evde planlı doğum için gerekli şart ve koşullar ülkemizde sağlanamadığı için planlı evde doğum ülkemizde uygulanmamakta ve tavsiye de edilmemektedir. Ülkemizde planlı evde doğum uygulanmamaktadır. Ama plansız olarak evde doğumlar da gerçekleşebilmektedir. Özellikle ülkemizin doğu bölgelerinde ve kış aylarında hastaneye ulaşma imkanı azaldığından dolayı % 10 – 20 gibi bir oranda da olsa evde doğum olayı görülmektedir. Hastaneye ulaşım imkanı olmasına rağmen evde doğumlar da yine olabilmektedir, kültürel yada ailesel etkenler nedeniyle plansız evde doğumlar olmaktadır.

Her ne olursa olsun Planlı Evde Doğum için gerekli olan şartlar sağlanmadığı sürece evde doğum yapılmamalıdır, Hastane de doğum tercih edilmelidir.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: