Doğumun Başlamasının Belirtileri Nelerdir?

Doğumun başlamasının belirtileri sancı, kanama ve su gelmesidir.

Sancı

Hamilelik sürecinin son zamanlarında anne adayı karnında sertlik ve ağrı hisseder. Bu sertlik ve ağrı yalancı doğum sancıları olarak ifade edilir. Bu sancılar ara ara gelirler , düzensiz ve şiddetleri azdır bunlar doğumun başladığını göstermez.(3-4 saatte bir gelen sancılar gibi)

Doğumun başladığını gösteren sancılar daha düzenli , sık ve şiddetlidir. 10 ile 20 dakika aralıkta sancılar geldiğinde gerçek doğum artık başlamıştır, sancılar daha sık ve düzenli olarak devam edecektir. Bu sancılar başladığında anne karnı çok fazla sertleşmiştir ve bu sancılarla birlikte bel ve sırt ağrıları da başlar.

Kanama

Bu sancılara hafif kanama ve bazen de lekelenme eşlik ediyorsa rahim ağzı açılmaya başlamıştır veya nişan kanaması gerçekleşmiştir. (Gebelikte kanamanın az veya çok olması fark etmez  hemen doktorunuza gitmeniz gerekir.)

Su Gelmesi

Doğumun başlayacağının belirtisi su gelmesidir. Genel olarak sancı ve kanama sonrasında su gelmesi olur fakat sancı ve kanama olmasa bile eğer su gelmesi varsa derhal doktora başvurmak gereklidir.

Akıntı ile su gelmesi birbirine karıştırılmamalıdır. Akıntı yapışkan, koyu ve az miktarda olurken; su geldiğinde  , daha fazla miktardadır ve su kadar akışkandır, bazen az miktarda olabileceği gibi bazen de bacaktan aşağıya akabilecek kadar olabilmektedir. Akıntı doğumun başladığını göstermez bu durumda doktora başvurmanıza gerek yoktur. Ama akıntı mı yoksa su gelmesi mi bunu ayırt edemiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

 

 

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: