Doğumda Nefes Egzersizleri

Annenin doğru şekilde nefes alıp vermesi; annenin doğuma daha iyi konsantre olmasını sağlayacaktır ve doğum ağrıları ile daha kolay baş edecektir. Nefes egzersizleri gebelik süresince ara verilmeden uygulanmalıdır. İlk defa doğum esnasında uygulamaya çalışmak başarılı sonuç vermeyebilir. Hamilelik süresince ara sıra nefes alıştırmaları yaparak öğrenmek gerekir.

Nefes egzersizleri yaparken teknikler dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Tekniği uygularken nefesin burundan alınıp ağızdan verilmesi ilk husustur, nefes alış verişi çok hızlı olmamalı, normal hızla yapılmalıdır.

Nefes Egzersizleri

1- Göğüs Solunumu

Herkesin normalde uyguladığı solunum tipi olduğu için zorlanılmadan yapılabilir. Burnunuzdan   nefes alın ve ağzınızdan yavaşça verin bu egzersizi yaparken karın bölgesi değil sadece ğöğüs bölgesi genişlemelidir.

2-Karın Solunumu

Normal solunum şekli olmadığı için alıştırmayı yaparken biraz zorlanabilirsiniz. Uyguladıkça zamanla alışacaksınız ve kolaylıkla öğrenip uygulayacaksınız. Dik bir şekilde oturun ve burnunuzdan nefes alın, nefesi yavaşça alın, bu esnada göğsünüz değil karnınız şişmelidir. Nefes alırken sadece karnınızı öne doğru şişirin, göğsünüz hareket etmemelidir. İlk öğrenim aşamasında bir eliniz göğüs bir eliniz karnınızda olursa daha iyi hissedebilirsiniz.

Doğumun ilk evresinde uygulanacak teknik

Doğumun ilk evresinde yani doğum ağrılarının başlaması ve rahim ağzının tam açılmasına kadar olan süreçte uygulamanız gereken teknik. 3-5 veya 10 dakika aralıklarla sancınız gelecektir bu dönemlerde normal şekilde nefes alış verişi yaparak dinlenmenizi gerçekleştirin. Sancı geldiği anda göğüs solunumu yapmalısınız. İlk anda derin olarak bir kez derin göğüs solunum yapın, sancı kesilene kadar ise normal göğüs solunum yapın. Bütün bu solunumları burundan alıp ağızdan vereceğinizi daha önce yapacağınız egzersizlerle alışkanlık haline getirin. Sancının bitiminde de bir kez derin solunum yapın  Diğer sancı evresine kadar rahatlayın ve normal nefes alış verişinize devam edin.

Doğumun ikince evresinde uygulanacak teknik

Doğumun ikinci evresinde yani rahim ağzı tam olarak açıldıktan sonra başlamalısınız. Sancının ilk geldiği anda bir kez derin karın solunumu yapın ve nefesinizi tutun ve size tarif edildiği gibi ıkınarak, bebeği ileri doğru itmeye çalışın. Ikınma işlemi sırasında nefesinizi tutun yada yavaş şekilde nefes verin. Bu nefes alıp verme olayı ve ıkınmalar ağrınız geçene kadar tekrarlanmalıdır. Karın solunumu ıkınmanızı çok daha iyi sağlayacaktır. Ağrılarınız geçtiğinde normal nefes alıp vermeye devam ederek dinlenebilirsiniz.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Doğumda Nefes Egzersizleri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: