Doğumda Ikınma Teknikleri

Hamilelik ve doğum sürecinde annenin doğumunu kolaylaştıracak olan davranışları sürekli tekrarlayarak alışkanlık haline getirmelidir. Örneğin doğumhanede nasıl davranılmalı, doğuma hazırlık nasıl olmalı, doğru nefes teknikleri nelerdir, doğru ıkınma teknikleri nelerdir?

Normal doğumda annenin doğumunu kolaylaştıracak en önemli faktörlerden birisi ıkınmadır. Ikınma doğumda sadece  rahim ağzının 10 cm açıklığa ulaşmasından sonra  (ikinci evresinde) yapılması gereken bir eylemdir. Bu evrenin başladığını siz anlayamazsınız bunu mutlaka size doktor veya hemşire söyleyecektir. Bu evrede ıkınma istenecektir, ki bu şekilde bebeğinizin doğumuna yardım etmeniz içindir. Aslında ikinci evre başladıktan sonra bebek annenin rektumuna baskı yaptığı için annede zaten ıkınma hissi başlayacaktır.

Ikınma Nasıl Yapılmalı?

Bebeğin doğumuna annenin ıkınmalarla destek olması önemlidir. Anne uygun ıkınma yaptığında bebeğin doğumu daha kolaylaşacak ve doğuma çok yardımcı olacaktır.

Ikınma sadece sancı geldiği durumlarda yapılır , sancının geçtiği dönemlerde ıkınma yapılmaz anne dinlenir. Her sancı geldiğinde doğum olana kadar tekrar tekrar ıkınma gerekecektir. Genellikle doğum 2-3 ıkınma sonrasında gerçekleşmektedir.

Ikınma Teknikleri

Sancı geldiğinde burundan derin bir nefes alınarak karın solunumu yapılmalı (ilk nefes derin sonraki nefes alış verişleri normal olmalı). Nefes tutularak çene göğüse yaklaştırılır ve bebek itmeye çalışılır güç aşağı doğru verilir. Gücü boynunuza doğru değil doğum yoluna doğru vermelisiniz. Ikınmanın kuvvetli ve uzun olması gereklidir bunun için de nefes verme çok yavaş olmalıdır. Ikınma süresince yavaşça ağızdan nefes verirken “ııııııı” sesisin çıkartmaya çalışın. Nefes tamamen verildiiğinde ıkınma bitecektir. Eğer sancı geçmediyse tekrar yanı şekilde burundan karın solunumu yapmaya ve ıkınmaya devam edilir. Ağrı geçmişse normal nefes alış verişine devam ederek dinlenmelisiniz. Doğum olana kadar ağrı gelince tekrar aynı nefes alış verişini ve ıkınmayı yapmanız gereklidir.

(Karın solunumu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)

Sancıların sıklığı gittikçe azalacak ve 2-3 dakika aralığa kadar inecektir. Bu esnada gerek olursa doğum kesisi yapılır , doğum kesisi yapıldıktan sonra genellikle bir ıkınma doğum için yeterli olacaktır.

Ikınma tekniklerinde önemli nokta karın solunumu yapmak ve burundan nefes alıp ağızdan vermektir. Karın solunumu yapılması annenin daha rahat doğum yapmasını sağlayacak, doğumu kolaylaştıracak ve bebeğe de daha bol oksijen almasını sağlayacaktır.

Ikınma genellikle sırt üstü yatar şekilde uygulanır. Ayakta yada çömelir pozisyonlarda da yapılabilir. Ayakta veya çömelerek ıkınmak yer çekimi etkisiyle bebeğin aşağı inmesini kolaylaştıran pozisyonlardır.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: