Hipnoz yöntemi ile doğum

Hypnobirthing tekniği dilimize hipnoz yöntemi olarak girmiştir. Esas olarak Hipnoz tekniği normal doğum yapacak olan annenin doğum sürecinde bilinç altındaki korkuları yenmesi ve güven içerisinde doğumu gerçekleştirmesi için uygulanan bir yöntemdir.

Genellikle kadınların çocukluğundan itibaren doğum ile ilgili iyi veya kötü duydukları hikayeler vardır ve bunlar bilinç altında yer etmiştir. Bu konuda bilinç altında korkular daha fazla yer etmektedir. Bu sebeple anne adayının endişeli olmasına ve sağlıklı olmayan bir doğum yapmasına sebebiyet verebilir.

Hipnoz yönteminin amacı aslında anne adayının bilinç altındaki korkularını yenmesi ve doğumu daha rahat, kolay ve sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için gerekli olan tekniklerin uygulanmasıdır. Teknikte uygulanacak olan yöntemlerin de kadının kendi içerisinde saklı olduğunu göstermek bu tekniğin amaçları içerisindedir.

Doğumda Hipnoz Yöntemi (Hypnobirthing)

Hipnoz yönteminde uygulanacak olan çeşitli nefes ve gevşeme teknikleri ile anne doğum sancıları ile daha kolay baş etmeyi  ve kendisine güven duymayı öğrenir.

Her ne kadar farkında olunmasa da korkunun başlatmış olduğu bir kısır döngü vardır. Bu kısır döngüyü başlatan da annedir. Anne’nin korkması gerginliğe neden olur , bu gerginlikte ağrıya neden olur. Bu ağrıyı duyan anne daha fazla korkar, burada oluşan daha fazla korku da kısır döngüyü artırır. Daha fazla korku daha fazla gerginliğe neden olur , gerginlik ağrıya ve bu kısır döngü sürer.

Korkunun yenilmesi tüm bu kısır döngüyü kıracaktır, anne daha rahat, ağrısız ve güvenli bir doğum yapacaktır. Hipnoz yöntemi ile doğum yapmaya hazırlanan anne bilinç altındaki korkuların yersiz olduğunu anlayarak kendisinin de normal doğum yapabileceğine inanır. Doğuma da bu inanç ve güven ile girdiğinde korku , endişe ve ağrı kısır döngüsüne girmeyecektir. Teknikten öğrendiği gevşeme ve nefes egzersizleri sayesinde doğum ağrıları ile baş etmesi kolaylaşacaktır.

 

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: