Doğum Tarihi Hesaplama

Tahmini doğum tarihi hesaplama için normal doğumun hafta cinsinden değeri kullanılır. Doğumların bir çoğu 38-40 hafta arasında gerçekleşmektedir. Son adet tarihinden itibaren 40 hafta normal doğum için gebelik süresidir.

Normal doğum tarihini hesaplamak için de klasik olarak uygulanan yöntem; son adetin başlama tarihine 7 gün eklenir ve 3 ay geriye gidilerek hesaplanır. Bu hesaplama ile bulunun tarih doğumun olabileceği son tarihtir, genellikle ülkemizde sezaryen doğum tercih edilmekte ve doğumlar bu tarihten önce olmaktadır.

Normal doğumlar için bu hesaplama da çok fazla değişiklikler olmamasına rağmen , genellikle sezaryen doğumlar 38-40 hafta arasında gerçekleşmektedir.

Tahmini olarak hesaplanan doğum tarihinden 1-2 hafta daha erken doğumlar olabilmektedir. Adet düzensizliği olan kişilerde yanılmalar daha fazla olabilmektedir. Adet düzensizliği olanların tahmini doğum tarihini hesaplamak için ultrason ölçümlerinden yararlanmaları daha uygun olacaktır.

Doğum Tarihi Hesaplama

17 Haziran 2016 , son adet tarihi olan birisinin tahmini doğum yapacağı günü hesaplayalım.

17 + 7 = 24

24 Haziran

3 ay geriye gidersek

24 Mart

Tahmini doğum tarihi 24 Mart 2017 dir.

(Klasik olarak ve pratik olarak bu yöntem tercih edilmekte ve hesaplamalar da bu yöntem uygulanmaktadır. Son adet tarihi + 7 gün ve 9 ay ileri yöntemi ile de aynı sonucu elde edebiliriz.)

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: