Doğumdan sonra ne zaman ilişkiye girilir?

Doğumdan sonra cinsel ilişki olmaksızın, sevişmek çiftlere rahatsızlık vermiyorsa sakınca yoktur.

Normal doğumda ortalama 4 – 6 hafta sonrasında cinsel ilişkiye başlanabilir. Bu süreden daha önce de cinsel ilişkide bulunmanın anne ve babaya zararı yoktur. Ancak annenin vücudu ve vajina tam olarak normal haline dönmemiştir ve bu ilişkide rahatsızlık oluşturabilir.

Dikiş uygulanmışsa, bu dikişlerin iyileşmesi de 2 hafta gibi bir zaman alır , dikişler iyileşmeden ilişkiye girmek de dikişlere zarar vereceği gibi aşırı ağrıya da sebep olabilir.

Lohusa halinde sevişmek veya cinsel ilişkiye girmenin anne sütünü azalttığı yönünde bir inanış vardır. Ancak bu doğru değildir anne sütünü azaltmaz ama anne acı duyabilir.

Doğum sonrasında ki ilişkiler sırasında veya ilişkiden sonra lekelenme veya kanama olabilir, bu normaldir. Ancak 6 hafta geçtikten sonra bu durumun devam etmemesi gerekir, 6 hafta sonrasında halen ilişkide kanama veya lekelenme oluyorsa rahim ağzı veya doğum dikişi bölgelerinde problem olma olasılığı vardır. Bunun için doktor muayenesi gereklidir.

Lohusalık döneminde ilişki sonrasında vajinanın içi temizlenmeye hiçbir zaman çalışılmamalıdır. Burada yapılacak su veya herhangi bir madde ile temizlik enfeksiyona neden olabilir.

Hamile kalma riski

Doğum sonrasında düzenli olarak bebeğini emzirmeyen anneler ilişkiye girdiğinde tekrar gebe kalabilir. Adet başlamamış olsa bile gebelik olabilir. Adetlerin başlamamış olması yanıltıcı olabilir, uygun korunma yöntemi seçilmelidir. Bunun için doğumdan sonra doktorunuz ile görüşerek sizin için en uygun olan korunma yöntemini belirlemenizde fayda vardır.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: