Doğum sancısı (Doğum ağrısı)

Doğum Ağrısı nedir?

Doğum başladığı andan itibaren belde ve kasıklarda belirli aralıklarla gelip geçen ağrıya doğum ağrısı veya doğum sancısı denir. Doğum ağrısı kişiden kişiye farklı hissedilmektedir. Bazı kadınlar çok fazla hissedip bağırırken, bazıları az hissetmekte ses bile çıkarmamaktadır. Bu farklılığın temel sebebi ağrı eşiği olmakla birlikte daha önce duyulan doğum ile ilgili hikayeler de etkilemektedir. Ağrı eşiği sadece doğum ağrılarında değil tüm ağrılarda , ağrının kişiden kişiye farklı derecelerde hissedilmesidir.

Doğum sancısını azaltma teknikleri

Annenin sabit kalması ağrıları azaltmayacaktır, bu yüzden doğum sancıları başladığı zaman annenin ayağa kalkması hareket etmesi ağrıları azaltacaktır.

Eğer anne ayağa kalkamıyor ise, yattığı yerden belden aşağısını yatakta iken sağa sola çevirmesi sancının azalmasına yardımcı olabilir.

Sancılar başladığında annenin güzel hayaller kurması, müzik dinlemesi , şarkı veya bir şeyler mırıldanması ağrısını hafifletecektir.

Anneye yapılacak olan masaj da ağrısını azaltır. özellikle bel ve kuyruk sokumu ve omuz bölgelerine yapılacak masajlar etkili olacaktır.

Sıcak duş aldırmak veya duş imkanı yoksa sıcak su ile bezleri ıslatıp bel kısmına koymak ağrıyı azaltacaktır.

Anne sancı odasına alındığında oda da bulunan bir nesneye (duvar saati , duvardaki bir resim , vazo , süs eşyaları vb. ) odaklanıp konsantre olursa ağrılarını daha az hissedecektir.

Doğum esnasında annenin ayak ve bacaklarına yapılacak olan masaj da ağrılarını azaltacaktır.

Solunum egzersizlerini öğrenen ve sancılar başladığı andan itibaren uygun teknikleri uygulayan anneler hem ağrılarını hafifletecek hemde kolay bir doğum yapacaklardır.

Annenin hamilelik süresi boyunca yapmış olduğu spor, egzersiz, yüzme, yürüyüş gibi faaliyetler ile de kendini doğuma hazırlamış olması ağrılarını hafifletecektir ve doğumu kolaylaştıracaktır.

 

 

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: