Doğum sancısı için tıbbi uygulamalar

Gerçek doğum sancıları 30 saniye ile 1 dakika arasında süren sık ve düzenli olarak gelen ağrıdır. Yalancı doğum sancılarına göre daha şiddetlidir. Gerçek doğum sancıları geldiğinde karın da sertleşme olur.

Doğum sancılarını azaltmak için masaj, nefes teknikleri, duş gibi uygulamalar vardır. Bunlar daha basit evde kendi kendimize yada bir yardımcı ile birlikte uygulayabileceğimiz yöntemlerdir.

Tıbbi olarak doğum ağrılarını azaltmak için kullanılan yöntemler nelerdir?

  • Çok fazla uygulanmayan yöntemlerden birisi olan TENS yöntemidir. Bu yöntemde elektrikle sinirler uyarılarak ağrıların azaltılması sağlanır. Uygulama yapılırken hastanın beline özel olarak yapılmış olan pedler yerleştirilir. Bu pedlerle elektrik akımı aracılığıyla sinirler uyarılır ve ağrılar azaltılır.

 

  • Genel olarak normal doğum öncesinde uygulanan Epidural analjesi yöntemidir. Halk arasında bu yönteme prenses doğum da denilmektedir. Bu yöntemde anne adayının omurga aralığı ve bel kısmından anestezik madde uygulamasıdır. Bu anestezi uygulaması ile anne adayının belden aşağısı ağrıları hissetmeyecektir.

 

  • Anneye ağızdan maske yoluyla verilen gaz şeklinde uygulanan yöntem Entonox yöntemidir. Bu yöntem de annenin rahatlamasının sağlanması için oksijen ve nötröz oksit karışımı verilir. Bu karışım anne ve bebek için zararsızdır, gaz alma esnasında annede baş dönmesi olabilir, bu normaldir. Bu uygulama sancının başladığı anda verilir, anne sancının geldiğini hissettiği anda gazı almalıdır. Sancı bittikten sonra diğer sancıya kadar anne dinlenmelidir.

 

  • Bebeğe zarar verebileceği göz önünde bulundurularak çok fazla tercih edilmeyen ağrı kesici ilaçların enjeksiyon ile verilmesi de bir yöntemdir. Genelde kalçadan enjensiyon ile dolantin ve peditin gibi ağrı kesicilerin enjekte edilmesi ile yapılır. Bebeğe geçerek solunum zorluğu oluşturma riski olabileceği için yalnızca doğuma çok az süre kaldığında en uygun zamanda yapılmalıdır.

 

  • Ülkemizde bazı hastanelerde uygulanan suda doğum yapılması da bir yöntemdir. Ağrıların azaltılması ve kolay doğum için akupunktur, hipnoz veya aromaterapi gibi yöntemler de uygulanmaktadır.

 

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: