Doğum Sancıları (Gerçek ve Yalancı)

Braxton Hicks Kontraksiyonları da denilen yalancı doğum sancıları genellikle gebelikte 6. aydan sonra başlar. Bazen altı aydan önce ,12-13 üncü haftadan sonra görülebilir.

Yalancı ağrıların gerçek ağrılardan ayırt edilmesi gereklidir. Yalancı ağrılar gerçek ağrılar gibi rahimde açılmaya veya doğuma sebebiyet vermezler.

Gerçek Doğum Sancıları ve Yalancı Doğum Sancıları

Gerçek doğum sancılarının geliş periyotları düzenlidir, aynı aralıklarla gelir ve gider. Yalancı sancılar aynı aralıklarla gelmez ve düzensizdir, ne zaman geleceğini de tahmin edemezsiniz.

Hareket ederek veya pozisyon değiştirerek yalancı ağrıları geçirebilirsiniz. Gerçek ağrıları bu şekilde geçiremezsiniz.

Gerçek doğum sancılarının şiddeti giderek artar ve sancı giderek sıklaşır. Yalancı ağrının ise şiddeti de sıklığı da artmaz.

Gerçek doğum sancıları 30 saniye ile 1 dakika arasında değişiklik gösterir. Yalancı doğum sancıları 10 -20 saniye gibi kısa sürelidir.

Gerçek doğum sancılarında ağrıyı hissedersiniz. Yalancı doğum sancıları ise ağrı değil daha çok rahatsızlık verir.

Yalancı Ağrılar Nasıl Azaltılır

Yalancı ağrıları hissettiğinizde durumunuzu değiştirmeniz faydalı olacaktır. Eğer yatıyorsanız kalkın ve biraz yürüyün, ayakta veya yürüyor durumda iseniz de biraz oturun dinlenin, uzanıp dinlenmeniz daha faydalı olacaktır.

Yalancı doğum sancıları vücudunuzda ki suyun azalmasından dolayı da meydana gelebilir. Bunun için bol su tüketmeye gayret gösterin.

Bu uygulamalar rağmen halen sancılarınız da bir değişiklik olmuyor ise mutlaka doktorunuza başvurun.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: