Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Normal Doğum Süresi

Normal hamilelik süresi 280 gündür (9 ay 10 gün) .  Tahmini normal doğum günü pratik  son adet başlangıç gününe 7 gün eklenerek ve 3 ay geri gitme yöntemi ile hesaplanır. Normal olarak hesaplama yapıldığında hamilelik 40 hafta sürmektedir. Fakat hamilelik süreci her zaman 40. hafta da doğum ile sonuçlanmamaktadır.

Bazı gebeliklerde 1-2 hafta gecikme olabilmektedir. 40. yada 41. haftayı bulabilen doğumlar olabilmektedir. Normal doğum gününün gecikmesi geç doğum veya günü geçmek gibi isimler ile anılır.

Bazı gebelik durumlarında ise doğum 40 haftadan önce olabilmektedir. Normal doğumun 40. haftada gerçekleşmesi beklenirken 37 ile 40. haftalar arasında doğum gerçekleşebilir. Bu durum normal olarak karşılanabilir. Ancak doğumun 37. haftadan önce gerçekleşmesi erken doğum olarak isimlendirilir.

Sezaryen Doğum Süresi

Anne adayı ilk doğumunu sezaryen ile yapmış olması, rahim ameliyatı olması,  plasentanın doğum kanalına inmesi veya bebeğin ters durması gibi durumlarda anne genellikle 39. hafta civarında sezaryen doğum planı yapılır. Yani genel olarak sezaryen doğum için 39. hafta civarında planlama yapılır.

Aşırı kanama veya benzeri acil bir durum gelişmişse hamilelik haftasına bakılmaksızın sezaryen yapılır.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: