Doğum evreleri nelerdir?

Gebeliğin başlamasından itibaren anne vücudu kendini doğuma hazırlar. Gebelik süreci doğum ile son bulur. Doğum evreleri 3 ana başlıkta incelenir.

Doğum evreleri

Doğumda 1. Evre

Doğumun en uzun evresi 1. evredir. Bu evre yaklaşık olarak 8 saat ile 11 saat arasında sürmektedir. Kapalı olan rahim ağzının 10 cm kadar açılmasına kadar yani tam açılma olana kadar geçen süreye denir.

İki dönemde incelenir;

Pasif Dönem: Ağrıların daha hafif ve seyrek olduğu evredir, doğumun en uzun sürdüğü evredir.

Aktif Dönem: Ağrıların şiddetlenmeye ve sıklaşmaya başladığı ve rahim ağzı açıklığının 3 cm ulaşmasından sonraki dönemdir. Ağrılar 5-6 dakikada bir gelecek kadar sıklaşır.

Doğumda 2. Evre

Rahim ağzının 10 cm açıklığa yani tam açıklığa ulaşmasından (tam açıklık) doğuma kadar olan süredir. İlk doğumlarda 50-60 dakika sürerken , sonraki doğumlar da 15-20 dakika kadardır. İkinci evrede doğumun kolaylaşması için anneye ıkınması istenir.

İlk doğum, ileri yaş, annenin kilolu olması veya bebeğin kilosunun normalden fazla olması 2. evrenin uzamasına neden olabilir.

Doğumda 3. Evre

Bebek doğduktan sonra plasentanın ayrılması beklenir bu süre genellikle 5-10 dakikadır, bazen bu süre 30 dakikayı bulabilmektedir. Bebeğin doğumundan plasentanın ayrılmasına kadar olan süre 3. evreyi oluşturur.

Plesantanın ayrılması tam olmalıdır. Tam olup olmadığı kontrol edilir. Plasentanın tam olarak ayrılmaması rahim içinde parça kalması demektir , bu da kanama ve enfeksiyona sebep olacaktır.

Annenin kanama kontrolü ve temizliği kontrol edildikten sonra odasına çıkarılır. Burada takibe devam edilir. İlk saatlerde yine kanama, nabız, tansiyon ve diğer durumları kontrol edilir.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: