Doğal Doğum Nedir?

Doğal Doğum Yöntemi

Doğal doğum ile ilgili genel olarak bilinen yöntem Lamaze yöntemi‘dir. Lamaze metodu ismini bu tekniği geliştiren doktor Fernand Lamaze’den almıştır. Lamaze normal doğumu bir tık daha ileriye götürerek doğumun doğal, mutlu , sağlıklı ve korkusuz bir şekilde gerçekleşmesini amaçlayan bu yöntemi geliştirmiştir.

Lamaze gibi doğal doğumu benimseyenlere göre gebelik ve doğum tamamen doğal bir süreçtir. Doğumun da mümkün olduğunca müdahale edilmeden tamamen doğal bir şekilde gerçekleşmesini benimsemektedirler.

Tamamen doğal bir doğum olabilmesi için ; doğumun kendi kendine başlaması gerektiğini savunmaktalar, doğal gelişim aşamalarını bozmamak için de doğumun başlaması için hiçbir ilaç veya uyaran verilmemesi gerekmektedir.

Doğum kesisi yapılmamasını ve doğum esnasında da annenin istediği gibi hareket etmesine yemek içeceklerin serbest olması gibi felsefenin önemli kriterleri vardır.

Her doğuma rutin olarak uygulanan ilaç veya cerrahi müdahalelere de tamamen karşı olmamakla birlikte sadece zorunlu olduğu durumlarda uygulanması benimsenmektedir.

Anne adayının yanlış bilgi verilmemesi , yönlendirilmemesi, korkutulmaması ile birlikte hamilelik ve doğum ile ilgili tamamen doğru ve objektif bilgiler verilmesini gerekmektedir. Burada annenin doğal doğum yapma isteğinin de en büyük hakkı olduğu savunulmaktadır.

Sezaryen’in bazı riskleri olan bir ameliyat olduğu ve zorunluluk olmadığı durumlarda yapılmaması gerektiği öğretilmeli.

Lamaze ile birlikte doğal doğum felsefesini benimseyenler yukarıda bahsedilen görüşleri günümüzde uygulamak ve yaygınlaştırmak için çalışmalarına devam etmektedir.

 

 

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: