Çok Fazla Doğum

Grand-multiparite , çok fazla sayıda doğum yapmış olmak veya 5 ve daha fazla doğum yapmak anlamını taşımaktadır.
Fazla sayıda doğum ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır ama hiçbir araştırma sonucunda net bir veri elde edilememiştir. Bunun nedeni de tutarsızlıkların olmasıdır.

Doğum sayısının artması ile birlikte anne yaşı da artmaktadır, anne yaşı ile birlikte gebelik ile ilgili riskler de artmaktadır. Buradan elde edilecek sonuçlar yaş ile ilgili mi yoksa fazla doğum ile ilgili mi olacaktır? Annenin erken yaşta hamileliği veya geç yaşta hamileliği, sosyoekonomik düzey, sağlık hizmetlerine ulaşım vb. birçok etken araştırmaları tutarsız kılmaktadır.

Yapılan bazı araştırmalara göre ise, çok doğum yapanlarda düşük risk saptanması veya hiç risk saptanamaması durumu ile birlikte -çok doğum yapanlar daha sağlıklı, olarak açıklanıyor. Aslında burada; ilk gebelik ve hamilelik sürecinde problem yaşayan kadınların doğum yapmaktan kaçınmaları, ama problem yaşamayan kadınların çok doğum yapmaktan kaçınmamaları ve buradan hareketle de ; fazla doğum yapanlar diğerlerine oranla daha sağlıklı bir topluluk oluşturlar sonucuna varılıyor.
Bazı araştırmalarda gösteriyor ki ileri yaşta az doğum yapılsa bile genç yaştaki çok doğumdan daha riskli. Bu tür araştırmalara baktığımızda en belirleyici faktörün aslında annenin yaşının olduğunu görüyoruz.

Fazla doğum’un riskleri var mıdır?

Günümüzde Normal doğum yapanlar için fazla doğum yapanlarda belirgin bir risk görülmemektedir. Sezaryenle doğum yapanlarda bu durum tamamen farklıdır. Kesin bir sınır çizilmemekle birlikte genel olarak 3. sezaryenden sonrası riskli kabul edilir. 3 kez sezaryen olan bir kadına zorunlu olmadıkça hamile kalması önerilmez.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: