Çatı Muayenesi ( Pelvis Muayenesi) Nedir?

Doğuma birkaç hafta kala yapılan pelvis muayenesi genellikle 37. haftadan sonra yapılır. Çatı muayenesi doğum yolunun değerlendirilmesi için yapılmaktadır. Bu muayene ile normal doğumun olma ihtimali değerlendirilmektedir. Eğer daha önce yapılan kontrol ve muayenelerde doğumun sezaryen olacağı kesinlik kazanmışsa bu muayenenin yapılmasına gerek yoktur.

Pelvik Muayene Nasıl Yapılır?

Muayene jinekolojik muayene pozisyonunda yapılır ve yaklaşık 10 dakika sürer. Öncelikle Doktor eldiven giyerek genital organın dış bölümünü inceler , yara yada döküntü olup olmadığına bakar.

Gebeliğin son haftalarında ve doğum başlamadan yapıldığı için rahim ağzı kapalıdır , bu durumdan dolayı da bebeğin zarar görme olasılığı da yoktur. Doktor iki parmağı ile pelvik kemiklerinin durumuna bakar. Doğum yolunun darlığını ve genişliğini inceler normal doğuma engel olacak herhangi bir durum var mı? bunun cevabını arar.

Çatı Darlığı Nedir?

Pelvis darlığı olarak ta isimlendirilen Çatı darlığı doğum kanalının dar olmasıdır. Bazen pelvis darlığı olmasa bile bebeğin normalden iri olması nedeniyle çatı darlığı mecburen oluşabilmektedir. Çatı darlığı olduğuna karar verilirse normal doğum planlamasından vazgeçilerek sezaryen doğum planı yapılır.

Pelvik muayene her zaman kesin sonuç vermeyebilir. Doğum esnasında yapılan çatı muayenesi daha net bilgi verecektir. Doğum esnasında rahim ağzı açık olduğu için rahim açılma durumu ve miktarı , bebeğin durumu ile doğum kanalı genişliği daha iyi değerlendirilecektir.

Çatı muayenesi gebeliğin son haftalarında yapıldığı için vajina dokusunda esneme normale göre daha fazla olacağı için daha rahat bir şekilde yapılır. Genellikle kanama olmaz ve ağrılı bir muayene değildir. Bazen hafif kanamalar olabilir. Çatı muayenesinin bir zararı yoktur.

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: