Ağrısız Doğum

Normal doğum öncesinde anne adayının omurga aralığı ve bel kısmından anestezik madde verilmesi işlemine Epidural analjezi denir. Bu yöntem ile anne adayının belden aşağısına anestezi uygulanmış olur ve belden aşağısında ağrı hissetmez.  Epidural analjesi yöntemi ile yapılan doğumlara ağrısız doğum denilmektedir. Bu doğum şekli halk arasında da prenses doğum olarak söylenmektedir.

Sezaryen doğum öncesinde genellikle spinal anestezi yapılmaktadır. Epinel analjezi uygulanması sezaryen doğumda yapılabilir herhangi bir sakıncası yoktur.

Epidural analjezi yada spinal anestesi tüm yöntemlerin uygulaması uygun zamanda olmalıdır. İkinci evrenin başlangıcında yapılmalıdır, erken yapılması kasılmaları azaltıp doğumun uzamasına neden olabilir. Uygulamaya annenin sancıları düzenli olarak gelmeye başladığında ve rahim ağzı açıklığının uygun seviyeye geldiğinde (yaklaşık 4 cm) başlanmalıdır.

Uygulama yapılacak bölge temizlenir ve lokal anestezi uygulanır, sonrasında epidural aralığa ilaç verilir. Sezaryen doğumda uygulanacak olan epidural anestezi de normal doğumda uygulanacak epidural anestezi den daha fazla ilaç verilmektedir. Dolayısıyla Normal doğumda anne bacaklarını hareket ettirebilirken, sezaryen doğum da anne bacaklarını hareket ettiremez.

Anneye verilen ilaçlar bebeğe zarar verir mi ?

Verilen ilaçlar annenin ağrılarını yok etmek ve rahat bir doğum yapmasını sağlamak içindir. Annenin rahat olması , bağırmaması , nefes alış verişinin düzgünlüğü bebeğe giden oksijen miktarını da artıracaktır. Verilen ilaçlar da uygun dozda olduğu için herhangi bir zararı yoktur . Anne yorulmayacağı ve ağrı hissetmeyeceği için daha rahat ve kolay bir doğum olacaktır ve bebeğin doğduğunda daha hareketli olduğu görülecektir.

 

 

Gebeloji

Her şey anneler ve anne adayları için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: